Swami Gurukrupananda Giri

Anita Patnaik urodziła się w mieście Cuttack, w stanie Orissa w Indiach. Jej ojciec był wysoko wykształconym urzędnikiem, który wniósł tak duży wkład na polu edukacji, że nawet do dnia dzisiejszego jest znaną postacią w stanie Orissa. Po stracie matki w wieku trzech lat, Anita była z miłością wychowywana przez swego ojca. Z natury nieśmiała i powściągliwa, mała Anita kochała swego pobożnego ojca i po cichu przyswajała sobie jego szlachetne cechy.


Lata później, na początku lat 80-tych, spotkała Gurudewę Babę Paramahamsę Hariharanandę. Urzeczona duchową charyzmą tego wielkiego świętego, już  wkrótce po pierwszym spotkaniu  została przez niego inicjowana w Kriya Yogę. Gurudew niezmiernie ją kochał. Podczas jego wizyt w Indiach, miała rzadką okazję służyć mu i z miłością troszczyć się o niego. W tamtym czasie spotkała również Triloki'ego Dash'a (obecnie znanego jako Paramahamsa Prajnanananda).


Po odejściu Gurudewy, podczas obchodów setnej rocznicy jego urodzin, Anita otrzymała tytuł yogacharya (czyli nauczyciela). Wtedy rozpoczęła inicjowanie i nauczanie technik Kriya Yogi w Indiach. Następnie, w dniu 23 lutego 2009 została mnichem, przyjmując inicjacje zakonne od swego mistrza Paramahamsy Prajnananandy i otrzymała nowe imię Swami Gurukrupananda Giri, co znaczy "ta która jest zanurzona w błogości łaski guru".


Swami Gurukrupananda mieszka w różnych aszramach w Indiach i służy swemu mistrzowi poprzez inicjowanie nowych osób w ścieżkę Kriya Yogi oraz prowadzenie seminariów i uczestnictwo w spotkaniach Komitetu Kierowniczego Prajnana Mission. Swami Gurukrupanandaji  doradza innym, aby "służyli guru i szczerze praktykowali swoją sadhanę - utrzymując niewzruszoną wiarę we Wszechmogącego". Twierdzi również, że przemiana jaką uzyskała dzięki  Kriya Yodze, dała jej w codziennym życiu "ogromny pokój umysłu, stabilność i wyciszenie".
Swami Gurukrupananda mieszka w różnych aszramach w Indiach i służy swemu mistrzowi poprzez inicjowanie nowych osób w ścieżkę Krija Jogi, prowadzenie seminariów i uczestnictwo w spotkaniach Komitetu Kierowniczego Prajnana Mission. Swamidżi doradza innym, aby "służyli guru i szczerze praktykowali swoją sadhanę-utrzymując niewzruszoną wiarę we Wszechmogącego". Twierdzi również, że przemiana jaką uzyskała dzięki Krija Jodze, dała jej w codziennym życiu "ogromny pokój umysłu, stabilność i wyciszenie".