Paramahamsa Prajnanananda

Paramahamsa Prajnanananda urodził się jako Triloki Dash w wiosce Pattamundai, w Orisie, w Indiach. Wychowany w pobożnej i duchowej atmosferze, rozpoczął poszukiwania duchowego nauczyciela we wczesnym dzieciństwie. W 1980 roku, będąc jeszcze studentem w college’u, spotkał swojego Gurudevę Paramahamsę Hariharanandę, który inicjował go w Kriya Yogę. Inaczej niż jego rówieśnicy, Triloki Dash spędzał dużo swojego czasu na modlitwie, pujy i medytacji. Często udawał się na odosobnienie do odległych Himalajskich jaskiń, aby przebywać w obecności mędrców i świętych poszukując Prawdy. Utrzymywał rygorystyczną duchową dyscyplinę pod opieką swojego ukochanego Gurudewy pracując jako profesor ekonomii w Ravenshaw College, w Cuttack.


W 1995 roku Brahmachari Triloki Dash został inicjowany jako sannyasa (mnich), przez Paramahamsę Hariharanandę. Otrzymawszy imię Swami Prajnanananda Giri, następnego dnia dostał polecenie od swojego Gurudewę, by jechać do Europy, USA i innych państw aby poprzez publiczne wykłady, seminaria, odosobnienia i medytacje rozprzestrzeniać przesłanie Kriya Yogi. Na długo  zanim Triloki Dash został mnichem,  Paramahamsa Hariharananda przepowiedział: „Cokolwiek zostało rozpoczęte przez mnie, będzie ukończone przez niego.”


Trzy lata później, Paramahamsa Prajnanananda  w swoje urodziny, 10 sierpnia1998 roku otrzymał od sowjego Gurudevy tytuł Paramahamsy, najwyższy tytuł nadawany mnichom i świętym, którzy osiągnęli szczyt urzeczywistnienia Boga.


Promieniejąc mądrością, zawsze radosny, rozkoszując się  bezinteresowną ofiarą życia cichego i odosobnionego mnicha, Prajnanananda bezustannie podróżuje  po całym świecie by rozpowszechniać przesłanie Kriya Yogi wśród wszystkich, którzy poszukują wyzwolenia. Napisał i przetłumaczył niezliczoną liczbę książek o duchowej tematyce, umiejętnie interpretując ponadczasową filozofię w świetle współczesnej nauki i technologii. Używając prostego, zwięzłego, otwartego stylu, wykazał się szeroką znajomością świętych pism, głęboką mądrość i zachwycającym stylem pisania. Posiadając zdolność koncentracji na wielu zadaniach jednocześnie z dokładną precyzją i mistrzostwem, Prajnananandaji promieniuje radosnym, energetycznym Boskim upojeniem.


W 1999 roku, Prajnananandaji  był trzecim indyjskim mnichem, po Swamim Vivekanandzie i Shri Ravi Shankarze, przemawiającym w Parlamencie Religii Świata. Jako prezes Prajnana Mission, podejmował projekty  promujące duchową edukację, pomoc społeczną i zdrowotną oraz prace filantropijne na całym świecie. W pobliżu jego miejsca narodzin (Pattamundai), w Arua założył Hariharananda Balashram, szkołę z internatem dla ubogich i osieroconych dzieci. Podążając za wizją swojego mistrza, Prajnananandaji stworzył piękny ashram o międzynarodowej renomie w Balighai, w Orisie, nazwany Hariharananda Gurukulam a jego najnowszym darem jest wspaniała, majestatyczna świątynia samadhi  upamiętniająca jego Gurudevę.


Ten poważany na świecie mistrz Kriya Yogi jest uosobieniem bezgranicznej miłości, mądrości i działania, przedstawia połączenie Swamiego Vivekanandy, Shri Shankary i Shri Chaitanyi. Czym Swami Vivekananda był dla Ramakrishny Paramahamsy, Arjuna dla Shri Krishny, Prajnananandaji jest dla jego Gurudevy Paramahamsy Hariharanandy. Paramahamsa Prajnanananda jest wyjątkowy i wyróżnia się wśród świętych i mędrców Indii.


Nadchodzące wydarzenia na świecie
Aug 23 - Aug 27 2024
Sterksel, Netherlands - lang. Engl. Retreat - Kriya Yoga Centrum, Sterksel, Netherlands
Aug 31 - Aug 31 2024
NEW ASHRAM - Inauguration, Krakow/Tluczan, Pl Special Event - Krakow, Poland
Aug 27 - Sep 02 2024
Sep 06 - Sep 06 2024
26th Ashram Foundation Day Celebration Initiation - Kriya Yoga Centre - Vienna, Tattendorf, Austria
Sep 03 - Sep 09 2024
Ashram Foundation Seminar, Kriya Yoga Centre Vienna (Tattendorf) Retreat - Kriya Yoga Centre - Vienna, Tattendorf, Austria
Sep 12 - Sep 13 2024
Public Talk and Satsang with Shri Guruji Special Event - Boston, MA, USA
Sep 16 - Sep 22 2024
Foundation Day Program Retreat - Kriya Yoga Institute, Homestead, FL, USA
Sep 23 - Sep 28 2024
Temple of Compassion 8th Annual Foundation Day Program Retreat - Temple of Compassion, Burton, TX, USA
Sep 30 - Oct 06 2024
Foundation Day Seminar Special Event - Temple of Divine Love - Sao Paulo, Brasil